pANEL: BAĞIMLILIĞIN FARKLI YÜZLERİ


Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü, MCBÜ Sosyal Hizmetler Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ve MCBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü iş birliğiyle, Dünya Sosyal Hizmet Günü kapsamında düzenlenen "Bağımlılığın Farklı Yüzleri" konulu panelde bağımlılık konusu farklı yönleriyle ele alındı. MCBÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Artuner Deveci, "Madde Bağımlılığında Temel Kavramlar" konulu sunumunda teknoloji, kumar, alışveriş, ilişki ve madde bağımlılığının benzer süreçlerle insanı nasıl teslim aldığına ve bağımlılığının bir beyin hastalığı olduğuna vurgu yaptı. Ayrıca tedavi ve rehabilitasyonda multidisipliner yaklaşımların altını çizerek sosyal hizmet uzmanlarının alanda olmasının çok önemli olduğunu belirtti.

AMATEM'den Dr. Aslıhan Eslek, bağımlılık tedavisinde AMATEM'in rolünü ve nasıl işlediğini anlatırken, bağımlı hastaların sayısındaki artışa dikkat çekti. Bağımlılık yaşının gittikçe düştüğünü, gençleri bu problemden korumak için yapılan projeleri, Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Araştırma Merkezinden Psikolojik Danışman Esin Türkoğlu anlattı.

Madde kullanımının yasal süreçle ilişkisini, Manisa Denetimli Serbestlik Müdürlüğünden Psikolog Yeliz Şenver anlatırken, madde bağımlılığında denetimli serbestlik sürecinin işleyişini konuklarla paylaştı. Manisa Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğünden Polis Memuru Hasan Cengiz, madde bağımlılığıyla mücadelede narkotimler ve görevlerini keyifli bir dille aktardı.

Katılımın oldukça yoğun olduğu panelde, öğrenciler ve konuklar sorularıyla ve katkılarıyla paneli zenginleştirdi.Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik