SOSYAL HİZMET BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİMİZ HAFSA SULTAN HASTANESİNDE ÇOCUK OYUN ODASI AÇILMASINI SAĞLADI.

Hafsa Sultan Hastanesi'nde "Çocuk Oyun Odası" hizmete açıldı

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan "Gülümse Çocuk" projesi kapsamında, Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı yataklı servis biriminden hizmet alan çocuklar için Yeşilay Manisa Şubesi'nin sponsorluğu ile hazırlanan "Çocuk Oyun Odası", 5 Mart 2018 tarihinde düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda gerçekleşen açılış programına Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt, Yeşilay Manisa Şubesi Başkanı Salih Fulcun, Manisa Fotoğraf Derneği Başkanı Nazmi Çaykara ve Sosyal Hizmetler Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fatih Şahin ile merkezin yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Manisa Fotoğraf Derneği (MAFOD), Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediği fotoğraf sergisinin tüm gelirini projeye bağışladı. Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü de oyun odası için kitap bağışında bulundu.

Projeyi hazırlayan Beyza Utku, Emel Güngör, Gülsüm Kaya, Tülay Önguç, İrem Turpculu, Büşra Yılmaz, Ahmet Ertaş, Kasım Burak Topar, Kadir Erden ve Alperen Gökçe'nin yaşadıkları kente ve üniversitelerine katkıda bulunma hayalleri, Yeşilay'ın önderlik ettiği kurumlar arası iş birliği sayesinde gerçek oldu. Hafsa Sultan Hastanesi ise çocuk hastalarına hizmet verebileceği yeni bir birime kavuştu.

Oyun Odasında, yataklı tedavi hizmetinden yararlanan çocukların psikososyal ihtiyaçlarının karşılanması ve tedavi süreçlerinin desteklenmesi amacıyla Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimliğine bağlı Tıbbi Sosyal Hizmet Birimi denetiminde Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri tarafından çeşitli çalışmalar yürütmesi planlanıyor. 

Hastaneden hizmet alan ve özellikle kronik rahatsızlığı olan çocuklar, hastalık sürecine uyum sağlamak, ailelerinden ve arkadaşlardan ayrılmak, damgalanma ile başa çıkmak ve ayrıca diyet yapmak gibi yönergelere uygun davranmak zorunda kalıyorlar. Bu çocuklar aynı zamanda bilişsel, fiziksel ve psikososyal gelişim alanlarında belli görevleri başarmak konusunda da güçlükler yaşıyorlar. 

Proje kapsamında, çocukların hastalığa uyum sağlama becerilerini artıracak kolaylaştıracak, tedavi hizmeti veren sağlık personeli ile etkili iletişim kurmalarını sağlayacak çalışmalar yürütülecek. Kurulacak Mavi Kırlangıç Çocuk Kulübü'ne üye olan hasta ve yakınlarının talepleri doğrultusunda Hafsa Sultan Hastanesi Tıbbi Sosyal Hizmet Birimi'nin yürütücülüğünde çeşitli eğitim seminerleri ve grup çalışmaları düzenlenecek. Yıl boyunca Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sosyal Hizmetler Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi öğretim üyelerinin destekleyeceği ve Yeşilay'ın sponsor olacağı faaliyetler düzenlenmesi planlanıyor.

Yeşilay Mavi Kırlangıç Çocuk Kulübü 

Açılış töreninde, "Gülümse Çocuk" isimli sosyal sorumluluk projesi kapsamında Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimliği Tıbbi Sosyal Hizmet Birimi'ne bağlı olarak açılacak Çocuk Kulübü'nün de tanıtımı yapıldı. Önümüzdeki günlerde Hafsa Sultan Başhekimliği ve Yeşilay arasında imzalanacak protokol ile çalışmaya başlayacak olan "Mavi Kırlangıç Çocuk Kulübü" ile kronik hastalığı olan çocuklar ile yakınlarının Hastanenin Tıbbi Sosyal Hizmet Birimi tarafından düzenlenecek çeşitli eğitim seminerleri ve etkinliklerde bir araya getirilmesini amaçlıyor. 

Başhekim Prof. Dr. Emin Kurt, çocuklar için tedaviye uyum aşamasında Çocuk Kulübü'nün ve Tıbbi Sosyal Hizmet Birimi'nin uygulamalarının önemine dikkat çekerek, "Sağlıklı bir toplumun, ülkesini ve milletini seven her vatandaşın Yeşilay'ın misyonunda birleşmesi gerekir.  Zira bölgesinde güçlü ve dünyaya örnek bir gelecek için, sağlıklı bir nesil gerekmektedir. Bunun yolu da zararlı alışkanlıklardan arındırılmış, ülkesini ve milletini seven bir nesille mümkündür. Buna katkı verecek her kurum ve kuruluşa yardım etmek Türk toplumunun asli görevidir. Bu konuda önemli bir görevi yüklenmiş olan Yeşilay'ı kutluyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum. Çocuklarımızın zihninde Yeşilay ve bunun misyonu hakkında farkındalık oluşturmak en büyük arzumuzdur. Bunun gerçekleşmesinde katkısı olan tüm tarafları kutluyorum" dedi. 

Yeşilay Manisa Şubesi Başkanı Salih Fulcun ise, çocuk kulübünün faaliyetlerine sponsor olacaklarını ifade etti.  

Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik