Çölyakla yolculuk

Manisa Çölyak ve Organik Beslenme Derneği, Üniversitemiz Görev Bende Topluluğu, Sosyal Hizmetler Eğitim,Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Sağlık Bilimleri Fakültemiz iş birliği ile düzenlenen "Çölyakla Yolculuk" konulu seminer, Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
Büyük ilgi gören seminere Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kilimcioğlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. S. Sami İlker,  Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Dilek Çeçen ve Dr. Öğr. Üyesi Selma Şen, Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Şahin, Manisa Çölyak ve Organik Beslenme Derneği üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Çölyak hastalığı ile organik, sağlıklı ve özel beslenme konusunun duyurulması ve yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen seminere konuşmacı olarak Dr. Öğr. Üyesi Selda İldan Çalım, Diyetisyen Hale Aslantaş, Glutensiz Şef Süleyman Engin ve Çölyak Federasyon Başkanı Halim Şivecan katıldı.
Seminerde çölyaklıların yaşadığı sorunlar dile getirildi. Kendisi de çölyaklı olan Dr. Öğr. Üyesi Selda İldan Çalım, çölyakla yaşam hakkında önemli bilgiler verdi. Diyetisyen Hale Aslantaş, glutensiz beslenmenin önemini ve beslenirken dikkat edilmesi gereken hususları aktardı. Glutensiz Şef Süleyman Engin, glutensiz mutfak hakkında bilgi paylaşımında bulunurken, Çölyak Federasyonu Başkanı Halim Şivecan da Çölyak Federasyonu ve sivil toplum çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Katılımcılara Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kilimcioğlu tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. Arbella firması, Uncubozköy Sağlık Yerleşkesinde Glutensiz makarna workshopu gerçekleştirdi ve öğrencilere glutensiz soslar ile yapılan makarnalar dağıtıldı. 
Çölyak Federasyonu Başkanı Halim Şivecan konuyla ilgili olarak hazırladıkları "Beslenme SEVGİ ile başlar" adlı proje hakkında bilgi vererek, "Çölyak hastalığı, ince bağırsağın gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllar gluten içerir. 
Dünya istatistiğine göre her yüz kişiden biri çölyak hastasıdır. Manisa'daki çölyak hasta sayısı 13.800 kişi olarak tahmin edilirken, hastalığın tanısının zor olması sebebi ile Sağlık Bakanlığı 2015 yılı verilerine göre Manisa'da tanı almış çölyak hastası 475'tir. Buradan çıkarılacak sonuca göre, 13.325 kişi çölyak hastası olup, hastalığının farkında değildir. Çölyak tanısı almamış olan kişileri bekleyen kısa ve uzun vadedeki riskler; diyabet, çocuklarda büyüme geriliği, anemi, kısırlık, düşük, depresyon, lenf bezi ve bağırsak kanserleridir. Gluten, çölyak hastaları için öldürücü bir zehirdir. 
Projemizin amacı kamu, üniversite, özel sektör ve STK iş birliğini güçlendirerek, yerelde çölyak hastalığı konusunda tanı koyma yöntemlerinin ve farkındalığın artırılması, dezavantajlı gruplar içerisinde doğru ve sağlıklı beslenme yöntemleri hakkında eğitimler verilerek annelerin ve çocuklarının bilinçlenmesidir. Projemizin hedefleri: glutensiz beslenme zorunda kalan 25 çölyak hastası veya annesinin glutensiz besleme eğitimi alması, sevgi evlerinde kalan çocukların (kimsesiz çocuklar) bakımlarından sorumlu 60 annenin 45 saatlik organik, sağlıklı ve özel beslenme eğitimi alması, aile hekimlerin bilgilendirilmesi ve 1001 çocuğa çölyak taraması yapılması; Şehzadeler, Yunusemre, Salihli, Akhisar, Demirci ve Sarıgöl ilçelerinde çölyak hastalığı ve sağlıklı beslenme seminerleri yapılması;  sevgi evlerinde kalan çocuklar, çölyak hastası çocuklar ve eğitime katılan kadınlarla birlikte Demirci Ekolojik Yaşam Çiftliğine gezi düzenlenmesi; çölyak hastalığı ve organik, sağlıklı ve özel beslenme konusunun duyurulması için haber ve etkinlikler yapılması; organik, sağlıklı ve özel beslenme alışkanlığının artırılması, duyurulması ve kamuoyu oluşturulması için Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinde açık alanda workshop çalışması yapılmasıdır. Proje ortaklarımız Manisa Valiliği, Şehzadeler Kaymakamlığı, Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü, Manisa Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüdür" diye konuştu.
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik