Bir de Bizden Dinleyin: Engelli Sorunları Konuşuluyor

Bir de Bizden Dinleyin: Engelli Sorunları Konuşuluyor

Dünya Engelliler Haftası nedeni ile düzenlenen "Bir de Bizden Dinleyin: Engelli Sorunları Konuşuluyor" konulu panel, 23 Mayıs 2018 tarihinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin (SBF) ev sahipliğinde, Sosyal Hizmetler Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen panelin açılış konuşmasını Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fatih Şahin yaptı. Etkinlikte ayrıca Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Ahmet Kilimcioğlu ve Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar da yaptıkları konuşmalarda engelliğin dünyada ve Türkiye'de görülme sıklığı, nedenleri, yaşanan sorunlar ve çözümlerine değindiler.
Panelden önce Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı'nda (ZİÇEV) eğitim gören engelli çocuklar ile Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) gönüllü öğrencilerinin birlikte görev aldığı dans gösterisi izleyicilerin büyük beğenisini topladı. Dakikalarca ayakta alkışlanan gösteri sonrasında emeği geçenlere Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan ile Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi. 
SBF Sosyal Hizmet Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Şeyda Yıldırım moderatörlüğünde düzenlenen paneli çok sayıda akademisyen, öğrenci ve sosyal hizmet uzmanı (SHU) izledi. Panelistler ise İzmir ASPB İl Müdür Yardımcısı SHU Nadir Maşalacı, Manisa ASPB İl Müdürlüğü'nde SHU olarak görev yapan Özlem Öztürk, ZİÇEV Sorumlu Müdürü SHU Dudu Dönmez ve engelli annesi Hatice Sema Akgümüş'tü. Öztürk, engelli bir çalışan olarak eğitim ve çalışma hayatında karşılaştığı güçlükleri ve nasıl baş ettiğini dinleyicilere aktardı. Dönmez ise engellilere hizmet sunan ZİÇEV'in kurumsal yapısını, kabul ve hizmet koşullarını anlattı. Dönmez'den sonra söz alan Akgümüş, otizmli bir çocuk annesi olarak deneyimlerini salondaki izleyiciler ile paylaştı. Maşalacı ise konuşmasında engelli haklarından ve ASPB bünyesinde engellilere yönelik hizmetlerden bahsetti. 
Panelistler ve panele katılan engelli konuklar, Dünya Engelliler Haftası çerçevesinde düzenlenen etkinlikte sorunlarını dile getirme fırsatı tanıyan SBF Sosyal Hizmet Bölümü'ne teşekkürlerini ilettiler. Panelin sonunda ZİÇEV, Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Şahin'e çiçek takdim etti. 

Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik