SOSYAL HİZMET ÖĞRENCİLERİ KÖY OKULLARINI AĞAÇLANDIRIYOR


Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri Karayağcı Köyü İlkokulu’nun bahçesinin ağaçlandırılması için seferber oldu.

 

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü’nde eğitim görmekte olan 40 üniversite öğrencisi “Adını Sen Koy” isimli sosyal sorumluluk projesi kapsamında 28 Mart Çarşamba günü Karayağcı Köyü İlkokulu’nun ağaçlandırılması için Gördes’e gitti. Öğrenciler kendi çabaları ile temin ettikleri 60 adet ağaç fidanını, köy okulunda öğrenim görmekte olan küçük kardeşleri ile birlikte           okulun bahçesine dikti. İlkokul öğrencilerinin her birinin adı, bakımından sorumlu olacakları ağaçların üzerine yazıldı. Küçükler, ağaçlarının ne kadar büyüdüğünü göstermek için öğretmenlerinin yardımı ile fotoğraflarını çekerek Sosyal Hizmet Bölümündeki abi ve ablalarına gönderecekler. Bu sayede; ilkokul öğrencilerinin üniversite öğrencileri ile kurdukları duygusal bağın güçlendirilmesi amaçlanıyor. “Adını Sen Koy” Projesi, Manisa’nın köy okullarında zor koşullarda öğrenim görmekte olan ilkokul öğrencilerini psikososyal açıdan desteklemeyi ve öğrenim hayatlarını sürdürmeleri için teşvik etmeyi amaçlıyor. Gönüllü Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri, projede üstlendikleri çeşitli görevler ile kırsal yaşam hakkında mesleki bilgi ve deneyim de kazanıyor.

Proje kapsamında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü, Sosyal Hizmetler Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, Gördes Kaymakamlığı, Gördes Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği yapıyor. Gördes Belediyesi öğrencilerin güven içinde oynayabilmesi için Karayağcı Köyü İlkokulu’nun bahçesini ve duvarlarını yeniledi. Projede gönüllü olarak çalışan öğrenciler 1,5 yıl süresince farklı zamanlarda köye giderek küçük kardeşlerinin gelişimine katkıda bulunacak çeşitli faaliyetler planladı ve yürüttü. Ayrıca küçük kardeşlerinin Bahar Şenlikleri kapsamında üniversitede düzenlenen etkinliklere de katılmalarını sağladılar.

Karayağcı Köyü İlkokulu’nda düzenlenen ağaç dikme törenine Gördes Kaymakamı Fatih AYAZ, Gördes Belediye Başkanı Muhammet AKYOL, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Coşkun ÇELİK de katıldı. Törende yapılan konuşmaların ardından Sosyal Hizmetler Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Doç.Dr.Hakan BAYDUR, projeye katkıları için Gördes Kaymakamı AYAZ ve Belediye Başkanı AKYOL’a teşekkür ederek belgelerini takdim etti. Yenilenen okul bahçesinde köyde yaşayan kadınlar tarafından hazırlanan yemekler ikram edildi. Ardından Gördes Kaymakamı AYAZ, Belediye Başkanı AKYOL, Merkez Müdür Yardımcısı BAYDUR, Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri ve ilkokul öğrencileri çeşitli oyunlar oynadılar. İlkokul öğrencileri Kaymakam AYAZ ve Belediye Başkanı AKYOL’un dağıttığı hediyelerini aldılar.

Projenin, Manisa’nın yeni köy okullarında sürdürülmesi planlanıyor.Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik