YAZAR CANAN TAN İLE SÖYLEŞİ

Üniversitemiz Sosyal Hizmetler Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından, 23 Mayıs 2018 tarihinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen söyleşi programının konuğu Yazar Canan Tan oldu. 
Milyonların yüreğine dokunan Canan Tan'ın söyleşisine Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kilimcioğlu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Turan Gündüz, Sosyal Hizmetler Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fatih Şahin, öğretim üyeleri ve öğrenciler büyük ilgi gösterdi.
Söyleşide hayatı ve edebi yaşamı hakkında bilgiler veren yazar Canan Tan, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu olduğunu ancak edebiyat hayatının üniversiteden önce başladığını söyledi. Tan, "Pek çok yerde eczacıyken nasıl edebiyatçı olduğumu soruyorlar. Ben eczacıyken edebiyatçı olmadım, edebiyatçıyken eczacı oldum" ifadelerini kullandı. Canan Tan, "Daha lise dönemimde öğretmenimin yazdırdığı kompozisyonlarla dikkat çektim, edebiyat serüvenim böyle başladı" diye konuştu.
'Eroinle Dans' Türkiye'de bağımlılık ve eroin konusunu işleyen ilk ve tek romandır
Tan, eczacı olmasının edebiyatçı kimliğine katkısını ise şu sözlerle dile getirdi:  "Eczacı olmasam yazamayacağım kitaplarım da var. Bunlar, sadece edebiyatçı olan birinin yazamayacağı kitaplardı. Bunlardan birisi 'Eroinle Dans' diğeri ise 'En Son Yürekler Ölür'dür. 'Eroinle Dans' Türkiye'de bağımlılık ve eroin konusunu işleyen ilk ve tek romandır. Bu roman bana 'Yılın En Yeşilaycı Yazarı Ödülü'nü kazandırdı. Diğer kitabım 'En Son Yürekler Ölür' ise adından aşk romanı olarak tahmin edilse de romanın asıl konusu organ naklidir" dedi.
Yazdığı kitaplar nedeniyle pek çok ödül alsa da kitaplarının insanların yaşamlarına yaptığı olumlu katkıların kendisi için çok daha önemli olduğunu anlatan Tan, sözlerini şu ifadelerle noktaladı:
Yazdığım kitaplarla insanların hayatına böyle dokunabilmem beni çok mutlu ediyor
 "Antalya'da bir imza gününe gittiğimde, yanıma genç bir üniversite öğrencisi geldi. Bu delikanlı Eroinle Dans kitabımın iki yıldır başucunda durduğunu ve her gece bir bölümünü tekrar okuduğunu söyledi. İki yıl önce madde bağımlısı olan bu genç, kitabı okuduktan sonra büyük bir irade göstererek bağımlılıktan kurtulmuş. Yeniden üniversiteye başlamış. Bana hayatını borçlu olduğunu söyledi. Bu, beni çok etkilemişti. Yazdığım kitaplarla insanların hayatına böyle dokunabilmem beni çok mutlu ediyor."
Söyleşi, Tan'ın konuşmasının ardından soru cevap bölümüyle devam etti ve söyleyişi sonrasında öğrenciler kitaplarını imzalattılar. Söyleşinin ardından Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Ali Kilimcioğlu ve Sosyal Hizmetler Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fatih Şahin tarafından Yazar Tan'a çiçek ve teşekkür belgesi takdim edildi.
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik